Żywienie dzieci z zespołem Downa (ZD) to niezwykle ciekawy i na swój sposób skomplikowany temat. Dostępne dane pokazują, że w pierwszym okresie życia, u małych dzieci z ZD obserwowany jest niedobór masy ciała, natomiast u dzieci starszych, w okresie dojrzewania nadwaga i otyłość. Wiele mówi się o zwiększonej predyspozycji dzieci z ZD do nadwagi i otyłości i w literaturze można odszukać wiele badań w tym temacie. Wśród przyczyn występowania tego zjawiska podaje się zaburzenia przemiany materii, nieprawidłowe stężenie leptyny we krwi oraz choroby współistniejące takie jak niedoczynność tarczycy.

Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na uwarunkowania genetyczne, ale również na czynniki środowiskowe, złe nawyki żywieniowe i zbyt niski poziom aktywności fizycznej. Dostępne badania pokazują, że w jadłospisie dzieci z ZD można doszukać się wielu błędów żywieniowych. W tej grupie zaobserwowano również zbyt niski poziom aktywności fizycznej.

Pomimo uwarunkowań genetycznych działania związane z poprawą żywienia oraz zwiększeniem aktywności fizycznej mogą więc przynieść oczekiwane pozytywne skutki i to od nich należałoby zacząć.

Chcąc edukować dzieci z zespołem Downa i ich rodziców podjęłyśmy się prowadzenia badań sposobu żywienia tej grupy. Jednocześnie na podstawie analizy wyników badań i wyciągniętych wniosków chcemy w przyszłości opracować odpowiednie programy interwencyjne oraz materiały edukacyjne.

Jak tylko opracujemy wyniki wstępnych badań damy Wam znać co ciekawego z nich wyszło J

W  ramach działań edukacyjnych Zakątek 21 wraz ze Świętokrzyską Kliniką Dietetyka stworzyli kalendarz na rok 2018 zawierający 21 przykazań zdrowego odżywiania wraz z przykładowym jadłospisem na każdy miesiąc. Kalendarz został sfinansowany przez PZU.

Pomimo tego, że rok 2018 dobiega już końca udostępniamy go dla Was oraz zachęcamy do skorzystania z porad i przepisów 😉