Stowarzyszenie Sztuka Łączenia wraz z Fundacją Kochaj Mnie Po Prostu przy wsparciu Samorządu Województwa Świętokrzyskiego realizują kampanię społeczną pt. „Nim otworzysz usta, pomyśl!”. 21 marca w Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa w mediach społecznościowych stowarzyszenia i fundacji oraz kanałach YouTube odbędzie się premiera spotu, który dobitnie pokazuje, że słowo „down” mimo zwiększającej się świadomości nadal traktowane jest w kategorii obelgi.

Ta kampania jest skierowana do użytkowników języka, czyli praktycznie do wszystkich. Celem jest obniżenie progu akceptacji takich zachowań przy jednoczesnym podniesieniu poziomu wrażliwości społecznej począwszy od najmłodszych, a kończąc na dorosłych.

– „Ty Downie!”, „Twój stary to Down”, „Wygląda jak Down” to niestety wyrażenia, które wciąż nam towarzyszą i ranią nie tylko osoby z Zespołem Downa, ale także ich bliskich. Taka kampania chodziła nam po głowie już od dawna i ogromnie się cieszę, że udało nam się ją zrealizować. To oczywiście nie byłoby możliwe bez wsparcia Samorządu Województwa Świętokrzyskiego, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, wspaniałych aktorów z teatru im. S. Żeromskiego, na których zawsze możemy liczyć i najlepszej ekipy na świecie. Przed nami ostatnie szlify, ale już widzę, że cel został osiągnięty – mówi Aleksandra Niemczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.

– Każde działanie, które służy budowaniu świadomość dotyczącej osób z niepełnosprawnościami oraz walki z ich wykluczeniem i hejtem  jest ważne. Cieszę się ogromnie, że jako samorząd województwa możemy pomóc w realizacji takich właśnie kampanii, które pokazują jaką moc mają słowa i jak bardzo mogą krzywdzić – dodaje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

W spocie poza profesjonalnym aktorami, wystąpiły także osoby z zespołem Downa. Ten spot jest właśnie próbą oddanie tego co czują, kiedy otoczenie szasta bezmyślnie słowami.

– Jako mama dziecka z zespołem Downa, twardo stąpająca po ziemi jestem bardzo zadowolona, że powstała kampania, która podnosi świadomość społeczną. Przekaz jest bardzo mocny, ale dzięki temu daje do myślenia. Mam nadzieję, że coraz więcej osób zacznie zwracać uwagę na swoje słowa, które potrafią naprawdę bardzo zranić – tłumaczy Aleksandra Gładyś-Jakubczyk, prezes Fundacji Kochaj Mnie Po Prostu.

Premiera spotu odbędzie się 21 marca o godz. 08:00 na fanpage`ach:

www.facebook.com/stowarzyszeniesztukalaczenia

www.instagram.com/sztuka_laczenia/

www.facebook.com/kochajmniepoprostu

www.instagram.com/kochaj_mnie_po_prostu/

Materiał zostanie wysłany także do wszystkich szkół w województwie świętokrzyskim po to, by dotrzeć do młodego pokolenia i uwrażliwić je na cierpienie osób, borykających się z różnymi niepełnosprawnościami.

Zmiana nawyków jest bardzo trudna, ale wierzymy, że dzięki takim kampaniom jak „Nim otworzysz usta, pomyśl!” uda nam się nakłonić odbiorców do refleksji nad własnym językiem – mówi Wojciech Niemczyk, prezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.

Pomóżcie nam w tym, promując naszą akcję!

Kulisy powstawania spotu: https://www.youtube.com/watch?v=fA7AimO20TA

Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w 2021 r.