Radek ma 2 lata. Jest wesoły, uśmiechnięty, wiecznie zadowolony z życia i żądny sukcesów. Ale ma jedną wadę – genetyczną. Nazywa się ona rdzeniowym zanikiem mięśni, SMA1 lub chorobą Werdninga Hoffmana. Choroba ta odbiera siłę mięśni całego ciała – łącznie z tymi, dzięki którym zdrowy człowiek oddycha i połyka pokarm. Radek oddycha za pomocą respiratora, odżywiany jest poprzez PEG. Codziennie pracuje nad sobą i przy okazji nad nami – rodzicami, bo swoją chorobą uczy nas doceniać życie, codzienne drobnostki i motywuje do `tego, by każdy kolejny dzień był ciekawszy od poprzedniego.

Mimo choroby mięśni, jego umysł rozwija się prawidłowo. Rozumie, czuje, komunikuje się na swój sposób (uczymy się wspólnej komunikacji). Ma swoje humorki i nastroje, a my wciąż stajemy na głowie, żeby pokazać mu to wszystko, co mógłby sam chcieć zobaczyć, gdyby nie dopadła go choroba. Czasem tylko ludzie dziwnie na nas patrzą, kiedy wyczyniamy cuda by np. mógł nakarmić kaczki pływające po Wiśle albo pohuśtać się na huśtawce. A nam nie przychodzi do głowy, żeby mu tego nie pokazywać. Bo jego uśmiech mówi nam wszystko i sprawia, że nie poddamy się nigdy! Niepełnosprawność nie jest dla nas powodem do tego, by chować się przed światem i unikać przygód.

Radkowi można pokibicować poprzez jego stronę – www.radekpolchlopek.pl albo na facebookowym profilu – fb.com/radziopolchlopek. Poprzez te profile można się również z nami skontaktować!